
Tun er ikke billigt!
Mange køber gerne tun i den tro, at det er en billig spise.
Kigger vi på prisen for tun, virker det da også ok billigt;I Lidl koster en dåse tun med 150 g. 7,50 kr.
I Bilka koster en dåse tun med 140 g. 7,50 kr.
Men prøv at omregne til en kilopris, så ser verden helt anderledes ud:
Lidl: 50,- kiloet
Bilka: 53,57,- kiloet.
Du kan faktisk finde meget andet kød med en kilopris på 50 kroner eller derunder.
Så, stol ikke blindt på de små priser – se på kiloprisen for produktet, og du vil hurtigt opdage at tingene er anderledes end først antaget…
Hold da op, det havde jeg slet ikke tænkt på. Jeg køber tit tun, både fordi det er sundt men også pga. prisen pr. dåse. Men det skal jeg da til at overveje fremover, kan jeg se.
Tak for oplysningen!